Krimi a laborban! – a megújult laboratorium.hu weboldal érdekes esetei

Kevesen gondolnák, hogy egy vizsgálólaboratóriumban mindannyiunk életét elemi szinten érintő kutatások, folyamatok zajlanak. Pedig a víz, a talaj, az élelmiszerek és gyógyszerek elemzése során számtalan olyan feladat merül fel, amelyek megoldásához – akárcsak egy kirimiben – emberi leleményre, modern eszközökre, kitartásra és precizitásra van szükség. Az eredmény pedig lenyűgöző, mert igenis megtaláljuk a tűt a szénakazalban, nyakon csípjük a vegyületeket!

A megújult www.laboratorium.hu weboldal immár második éve mutatja be ezeket a laboreseteket, legyen szó a veszélyes dioxinról, a hamis gyógyszerről, az átalakuló transzzsírsavról, a mérgező gyomirtószerekről vagy éppen a gyilkos azbesztről. Persze nem csak a molekuláris „bűnözőket” igyekszünk elkapni, megnézzük az ételek cukortartalmát, szennyvizet elemzünk, mézet és pálinkát vizsgálunk.

A laboratorium.hu oldalt egy magyar vizsgálólaboratórium nonprofit vállalata hozta létre azzal a céllal, hogy megossza a nagyközönséggel a laboratóriumban felgyülemlett több mint húsz éves tapasztalatot.

Az oldal nem titkolt célja az is, hogy a szakemberek és újságírók által remélhetőleg olvasmányossá gyúrt, mindenki számára érthető cikkekkel – a laboratóriumi vizsgálatok bemutatása mellett – népszerűsítse a természettudományokat, azon belül is a kémiát. Nem véletlen, hogy ezen az oldalon lelt „otthonra” a laboratórium középiskolásoknak szánt interaktív oktatóprogramja, a Laborkaland is, amely demonstratív kísérletekkel és valódi laboratóriumi tapasztalattal kíván életre szóló élményt adni a továbbtanulás előtt álló fiataloknak.

A laboratóriumi tudás közkinccsé tétele azért is fontos, mert a mindennapjainkban számos környezeti és élelmiszer-biztonsági veszélynek vagyunk kitéve. Az oldal szerkesztői igyekeznek hétről hétre olvasmányos stílusban érdekes és sokakat érintő témákat bemutatni, amelyek laikusoknak, szakembereknek, diákoknak egyaránt szolgálhatnak hasznos információkkal:

Hogyan lehet leleplezni a hamis gyógyszert infravörös fénnyel? Használnak vagy ártanak az étrend-kiegészítők? Az oxigénnel dúsított víz tényleg csak azoknak jó, akiknek kopoltyú nőtt a gyomrába? Egyszerű vagy bonyolult folyamat megvizsgálni a cukrot? Mitől tej a tej? Mit keres egy porszívó a biciklin?

Jelenlegi vezető anyagunkban arra keressük a választ, hogy miért is nem romlik meg a méz. Egy rövid, egyiptomi  időutazás után meghatározzuk, hogy mi is a méz valójában, miért jelent igazi csodafegyvert a mikroorganizmusok ellen, hogy mi mindenre jó, mit vizsgálunk benne, hogyan hamisítják, és hogy miért nem adható egy év alatti gyermekeknek.

Az oldal külseje teljesen megújult: a molekulát formázó menürendszer, a jól áttekinthető cikkek, a szép, demonstratív képek és illusztrációk, a honlap nemrég létrehozott Facebook-oldala mind azt a célt szolgálják, hogy minél több érdeklődőhöz jussanak el cikkeink.

Hírdetés

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s